Przetwory na zimę w słoikach – pyszne i zdrowe przepisy!

Autor      07/15/2022 11:45:00
Przetwory na zimę w słoikach – pyszne i zdrowe przepisy!

Przetwory na zimę w słoikach

Zdrowe, domowe przetwory na zimę w słoikach to jedne z najlepszych produktów spożywczych, po jakie możemy sięgnąć o tej porze roku. Dostęp do wielu warzyw i owoców jest ograniczony w sezonie zimowym. Istnieją jednak metody na przedłużenie ich trwałości. Dzięki przygotowaniu własnych dżemów, konfitur czy kiszonek, możemy cieszyć się ulubionymi owocami i warzywami nawet w środku mroźnego sezonu. Ponadto dostarczą nam one sporej dawki witamin i składników mineralnych. Takie przetwory mają pewny skład, który sami kontrolujemy. Mogą być bez dodatku cukru – wtedy pozostaną jeszcze zdrowsze. Będą też wolne od konserwantów. Najważniejsze jednak, by wszystkie produkty przygotowywać w sezonie ich zbiorów, zaraz po kupnie. Dzięki temu owoce i warzywa zapakowane w słoiki zachowają najwięcej wartości odżywczych.

Zdrowe przetwory na zimę – dlaczego warto je robić?

Jakie dokładnie cenne składniki mogą znajdować się w domowych specjałach? W przetworach owocowych i warzywnych będą to witaminy C, A, D, E, K, B. Z kolei domowe kiszonki i jogurty będą bogate w zdrowe kultury bakterii. Oprócz tego, spożywając wspomniane wyroby, dostarczymy naszemu organizmowi porcję korzystnych dla zdrowia makro i mikroelementów (sodu, potasu, magnezu, cynku, żelaza). Przetwory w słoikach mogą zawierać także przeciwzapalne i przeciwrodnikowe substancje – znajdują się one głównie w jagodach, borówkach, truskawkach, porzeczkach, wiśniach i śliwkach. Z kolei kiszonki to doskonałe źródło probiotyków wzmacniających układ pokarmowy i odpornościowy.

Przepisy na przetwory w słoikach

Dżem jabłkowo-gruszkowy

Składniki:

  • 1 kg gruszek
  • 1 kg jabłek
  • 0,5 kg cukru
  • pół szklanki wody
  • cukier waniliowy, cynamon

Przygotowanie:

Umyj owoce, a następnie obierz ze skórki i usuń z nich gniazda. Pokrój w kostkę i przełóż całość do garnka. Owoce zalej wodą i gotuj na małym ogniu, aż do ich rozpadnięcia. Następnie dodaj cukier, przyprawy i gotuj jeszcze 20-25 minut, regularnie mieszając. Po tym czasie wciąż gorący dżem przełóż do przygotowanych wcześniej, wyparzonych słoików. Pasteryzuj przez 10 minut.

Konfitura z malin

Składniki:

  • 1 kg malin
  • 0,5 kg cukru
  • 1 cytryna
  • 3/4 szklanki wrzątku

Przygotowanie:

Dokładnie umyj maliny. Przełóż do miski i dodaj około 10 łyżek cukru. Całość odstaw na minimum kilka godzin. Po odczekaniu do rondla wsyp pozostały cukier. Ustaw na gazie, dodaj wrzątek, a następnie sok i miąższ z cytryny. Do tak przygotowanego, wrzącego syropu dodaj maliny z cukrem. Całość gotuj na małym ogniu przez kolejne 40 minut. Raz na jakiś czas wymieszaj wszystko i zdejmij pianę. Następnie pozwól konfiturze ostygnąć, a na noc wstaw do lodówki. Następnego dnia przełóż do przygotowanych wcześniej słoików.

Sos / przecier z cukinii

Składniki:

  • 1 kg cukinii
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka soli
  • pieprz

Przygotowanie:

Pokrój cukinię w kostkę, a następnie przełóż do garnka i dodaj pół szklanki wody. Gotuj na małym ogniu do zeszklenia. Dodaj sól i czosnek. Gotuj kolejne 10 minut. W razie potrzeby - całość zblenduj. Dodaj pieprz i zagotuj jeszcze raz, po czym przełóż do wyparzonych słoików. Pasteryzuj przez około 20 minut.

Suszone pomidory

Składniki:

  • 1,5 kg pomidorów
  • pół łyżki soli
  • pół łyżki ziół prowansalskich
  • 2-3 łyżki suszonej bazylii
  • pół łyżeczki octu jabłkowego
  • pół główki czosnku
  • 0,7 litra oleju

Przygotowanie:

Przekrój wszystkie pomidory wzdłuż, usuń pestki i posól. Ułóż skórką do dołu na papierze do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 60°C, umieść w nim blachę z pomidorami i susz przy uchylonych drzwiczkach przez 2 godziny bez termoobiegu lub 1,5 godziny z termoobiegiem. Następnie przełóż pomidory do miski i dodaj przyprawy oraz ocet. Całość przełóż do wyparzonych wcześniej słoików i powkładaj do nich ząbki czosnku. Na koniec zawartość każdego pojemnika zalej ciepłym olejem. Gdy pomidory wchłoną olej, uzupełnij jego poziom. Zakręć słoiki i ustaw je dnem do góry.

Jak przechowywać domowe przetwory?

Większość pasjonatów domowych konfitur i kiszonek nie wyobraża sobie przygotowywania ich bez zapasu słoików. Nic dziwnego – tak naprawdę nie istnieją lepsze pojemniki na tego typu wyroby. Opakowania szklane są całkowicie neutralne smakowo i zapachowo. Nie wpływają w żaden sposób na ich zawartość – są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, można je wyjątkowo szczelnie zawekować i pasteryzować. Zapewnia to przetworom przydatność do spożycia przez maksymalnie długi czas! Do zalet słoików z pewnością należy również fakt, że nadają się do wielokrotnego użytku.

Przed umieszczeniem gotowego przetworu w słoiku, dokładnie przyjrzyj się pojemnikowi. Upewnij się, że nie jest uszkodzony. Następnie starannie go umyj i wyparz (na przykład poprzez wstawienie pojemnika do rozgrzanego piekarnika na 10-15 minut).

Na tym etapie konfitury, dżemy i kiszonki są już gotowe do przełożenia i zamknięcia w słoikach.

Najlepsze opakowania szklane na przetwory

Warto pomyśleć również o przygotowywaniu domowych soków warzywnych i owocowych. To kolejne źródło sporej dawki witamin i innych, cennych dla zdrowia składników. Do przechowywania soków najlepiej sprawdzą się butelki szklane.

Duży wybór opakowań ze szkła do domowych dżemów, konfitur, kiszonek, nalewek, soków, jogurtów i innych wyrobów tego typu znajdziesz w sklepie Sloiczkowo.pl. Zamówisz je zarówno w hurcie, jak i detalu. Wybierz swoje ulubione modele pośród wariantów o zróżnicowanych kształtach i pojemnościach!

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz