Jak zrobić świeczkę w słoiku?

Autor      06/14/2022 19:25:00
Jak zrobić świeczkę w słoiku?

Świeczka w słoiku - jak zrobić ją samodzielnie?

Świece dekoracyjne nie wychodzą z mody. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak wiele mają zastosowań. Dodatki w postaci świec potrafią niemal całkowicie odmienić charakter danego wnętrza. Są przy tym całkiem niedrogie, choć na rynku znajdziemy też kosztowne wyroby z wysokich półek. Nie można nie wspomnieć także o wariantach zapachowych. Obecnie ich wybór jest tak szeroki, że każdy może nabyć świecę o aromacie, jaki tylko sobie wymarzy - niezależnie, czy będzie to egzotyczne mango, świeża pościel, słodka czekolada, czy nawet… psie łapki! Tak, są osoby, którym ten zapach przywodzi na myśl beztroskie chwile z ulubionym pupilem.

Oprócz tego na rynku dostępne są modele o niezliczonych kształtach, kolorach, oprawach, elementach dekoracyjnych i wielu innych. Stwierdzenie, że każdy może wybrać swój wymarzony model, nie będzie zatem wyolbrzymieniem.

A co może być lepsze od zakupu pięknej, przyjemnie pachnącej świeczki dekoracyjnej? Wykonanie jej własnoręcznie! Zgadza się, samodzielnie robienie świec to hobby, które zyskuje coraz większą popularność. Zajmują się nim właściwie osoby w każdym wieku - dzieci, ich rodzice, a nawet dziadkowie. Od amatorów tworzących świeczki dla zabawy, po pasjonatów, którzy z czasem przeradzają tę pasję we własny biznes!

Jak zrobić świeczkę w słoiku przy pomocy kilku prostych do zdobycia i tanich materiałów? To bardzo łatwe zadanie, a jego efekty przyniosą twórcy sporą satysfakcję z własnego dzieła!

Dlaczego warto robić własne świece zamiast kupować?

  • Nic nie sprawia takiej radości, jak efekty własnoręcznej pracy. Każdy z nas może iść do sklepu i kupić jedną z dziesiątek świec stojących na półkach. Jednak poświęcenie kilku chwil, by samodzielnie przygotować dekorację krok po kroku cieszy znacznie bardziej.
  • Mało tego - zajęcie jest zwyczajnie przyjemne i relaksujące. Wiele osób podejmuje się go w wolnym czasie dla odstresowania.
  • Może być także formą spędzania czasu z dziećmi, a tym samym - zacieśniania więzi i pobudzania ich kreatywności, jak również wsparcia umiejętności motorycznych. 
  • Robienie własnych świec jest też znacznie bardziej ekonomiczne, niż kupowanie gotowych produktów.
  • Co ważne, tworząc własną świeczkę, możemy wybrać do niej wyłącznie składniki, które uznamy za bezpieczne. Dzięki temu przygotowana dekoracja nie będzie zawierała niepotrzebnych, szkodliwych dodatków chemicznych. Niektóre ze składników świec sklepowych mogą bowiem zagrażać zdrowiu osób, które je wdychają!
  • Samodzielne robienie świec umożliwia przygotowanie wyrobów, które są jedyne w swoim rodzaju, a także dokładnie odpowiadające naszym oczekiwaniom.
  • A jeśli okaże się, że to zajęcie wyjątkowo przypadło Ci do gustu - będziesz wiedzieć, jak podarować bliskim oryginalne prezenty na ważne dla nich okazje!
  • Niewykluczone, że pasja z czasem przerodzi się nawet w prawdziwy biznes.

To, jak podejdziesz do tego hobby i w jaki sposób je potraktujesz, zależy tylko od Ciebie. W każdym przypadku warto jednak spróbować swoich sił!

Rodzaje świec - świeczki zapachowe w słoiku, świece sojowe i inne

Robiąc świece w słoiku samodzielnie, masz pełną dowolność co do rezultatów, jakie możesz uzyskać. Zdecyduj, czy chcesz, by Twoje świeczki były:

  • zapachowe lub bez zapachu,
  • kolorowe lub bez barwników,
  • z wosku sojowego, pszczelego lub parafiny,
  • z knotem drewnianym, sznurkowym lub z blaszką do wosku pszczelego,
  • z dowolnymi dodatkami, dekoracjami.

Jakie materiały przygotować? Szklane słoiki do świec

  • garnek,
  • knot,
  • wosk,
  • drewniany patyczek,
  • szklany słoik / słoiki do świec (jeśli chcesz za jednym razem przygotować większą ich liczbę),
  • opcjonalnie: olejki eteryczne, barwniki, inne dodatki / dekoracje (np. kwiaty, ziarna kawy, gałązki, zioła).

Jak zrobić świeczkę w słoiku?

  1. Przygotuj wszystkie niezbędne materiały.
  2. Podziel wybrany wosk na mniejsze kawałki i umieść je bezpośrednio w garnku. Jeśli zależy Ci na szczególnej ostrożności, możesz też przygotować kąpiel wodną.
  3. Roztapiaj wosk na bardzo małym ogniu, cały czas mieszając - nie wolno dopuścić do jego zagotowania!
  4. Odstaw roztopiony wosk do ostygnięcia - jeśli będzie zbyt gorący, dodane aromaty wyparują.
  5. Dodaj do wosku (jeśli się na nie decydujesz) wybrane olejki eteryczne i pozostałe dodatki, na przykład płatki kwiatów czy gałązki. Zalecane proporcje to 10 kropelek olejku na 100 gramów wosku.
  6. Przyklej podstawkę knota do spodu szklanego słoika - zrób to przy pomocy kleju na gorąco lub rozpuszczonego wosku.
  7. Na środku drewnianego patyczka zrób niewielką dziurkę, na przykład przy użyciu grubszej igły.
  8. Przewlecz górę knota przez sporządzoną dziurkę, a patyczek ułóż w poprzek słoika - w ten sposób usztywnisz knot.
  9. Zalej słoik przygotowanym chwilę temu, roztopionym woskiem z opcjonalnymi dodatkami.
  10. Odstaw całość do zastygnięcia.
  11. Przytnij knot do odpowiedniego rozmiaru.
  12. Gotowe!

Wady i zalety świeczek zapachowych

Zalety świec aromatycznych można wymieniać niemal bez końca:

  • czynią każde wnętrze bardziej przytulnym i nastrojowym,
  • tworzą wyjątkowy klimat,
  • znajdują zastosowanie w aromaterapii,
  • pomagają się zrelaksować,
  • można wykorzystać je do masażu!,
  • stanowią element dekoracyjny,
  • ich koszt jest niewielki,
  • możemy palić je tak długo, jak mamy ochotę,
  • jeśli wykorzystamy do ich produkcji wyłącznie naturalne składniki, takie jak na przykład wosk sojowy i naturalne olejki eteryczne, będą całkowicie bezpieczne dla zdrowia - w odróżnieniu od świec sklepowych z parafiny, które wydzielają toksyczne substancje podczas spalania.

Podstawową wadą świec zapachowych są bowiem ich poszczególne składniki:

  • jeśli świeczka została wykonana z parafiny, podczas palenia wydziela do atmosfery między innymi toluen i benzen. Substancje mają toksyczny wpływ na układ oddechowy, krwionośny, rozrodczy, nerwowy, immunologiczny, a także wątrobę i nerki człowieka. Mało tego, benzen uznawany jest za rakotwórczy.
  • Knoty sklepowych świec zapachowych bywają stworzone z metalowego rdzenia z zawartością cynku, cyny lub ołowiu, które także szkodzą naszemu zdrowiu podczas spalania.
  • Do szkodliwych substancji w świeczkach aromatycznych należą również zawarte w nich sztuczne barwniki i substancje zapachowe.
  • Niewątpliwą wadą świec kupowanych w sklepach jest też ich cena - znacznie wyższa niż w przypadku domowego wyrobu świeczek.

Własnoręcznie robione świece w słoikach stanowią zatem doskonałą alternatywę. Wystarczy sięgnąć po bezpieczny, sojowy lub pszczeli wosk, a także naturalne olejki eteryczne do świeczek, by zapewnić sobie wspaniałą rozrywkę i estetyczne urozmaicenie dowolnego wnętrza. Co ważne, nie będzie ono w żaden sposób zagrażać naszemu zdrowiu, a do tego zaoszczędzimy pieniądze!

Podsumowanie

>Robienie własnych świec w słoikach to twórcze, rozwijające, a przede wszystkim odprężające i satysfakcjonujące zajęcie. W dodatku kosztuje niewiele. Warto zatem spróbować swoich sił w tym fachu, a stworzone dzieła odpowiednio oprawić. Do tego celu przydadzą się zestawy słoików szklanych o rozmaitych kształtach i rozmiarach.

Ważną zaletą słoików jest fakt, że nadają się do wielokrotnego użytku. Stanowią zatem nie tylko estetyczny, ale również ekonomiczny i proekologiczny rodzaj opakowania. Po spalonej świeczce nie wyrzucamy bowiem słoika - przyda się do kolejnego wyrobu! A w przyszłości może zmienić swoje zastosowanie tyle razy, ile zechcesz - wykorzystasz go zarówno do przetworów, suchej żywności, jako wazon czy przybornik na biurko.

Sklep ze słoikami Sloiczkowo.pl oferuje szeroki wybór słoików z zakrętkami lub bez w konkurencyjnych cenach. Opakowania szklane od lat pozostają niezastąpione - są estetyczne, funkcjonalne i nie zawierają substancji zagrażających zdrowiu. Zajrzyj do nas i wybierz swoje ulubione modele, a następnie stwórz własne, niepowtarzalne świeczki!

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz