Jak długo i gdzie przechowywać przetwory w słoikach?

Autor      04/21/2022 09:55:57
Jak długo i gdzie przechowywać przetwory w słoikach?

Jak długo można przechowywać przetwory w słoikach? Ogórki kiszone, dżemy i nie tylko

Choć na sklepowych półkach nie brak najróżniejszych dżemów, konfitur i innych gotowych smakołyków, wiele osób nadal najbardziej ceni sobie domowe przetwory. Jedynie przygotowując owoce i warzywa samodzielnie, możemy mieć całkowitą pewność, co trafia do słoików, w jakich warunkach zostały sporządzone i jak są przechowywane… No właśnie - cały proces nie kończy się na spakowaniu specjałów do pojemników! Odpowiednie ich przechowywanie jest równie ważne, ponieważ stanowi o tym, jak długo przetwory zachowają odpowiedni wygląd, walory zdrowotne, smak, a nawet zdatność do spożycia. Jaki jest zatem najlepszy sposób na przechowywanie przetworów w szklanych opakowaniach i na jak długo mogą być pozostawione, zanim stracą na jakości?

Jak przygotować słoiki do przechowywania? Pasteryzacja

Na wstępie należy zaznaczyć, że - jak już zostało wspomniane - najlepszym pojemnikiem na przetwory są oczywiście opakowania szklane. Ich wieczka, czyli zakrętki do słoików, zapewniają doskonałą szczelność i chronią przed dostępem powietrza. Z kolei same naczynia są neutralne smakowo i zapachowo, bezpieczne w kontakcie z żywnością, a także nadają się do wielokrotnego użytku.

Przed umieszczeniem warzyw i owoców w słoikach należy odpowiednio przygotować do tego naczynia, czyli je wyparzyć. Aby to zrobić, wybierz jedną z poniższych metod:

wrząca woda - umieść słoiki w garnku z zimną wodą i doprowadź ją do wrzenia;

·       wrząca woda - umieść słoiki w garnku z zimną wodą i doprowadź ją do wrzenia;

·       piekarnik - wstaw słoiki do piekarnika, ustaw temperaturę na 100°C i pozostaw je w nim na 15-30 minut;

·       mikrofalówka - wlej odrobinę wody do słoików, a następnie umieść je w mikrofali, ustaw największą moc i podgrzewaj naczynia przez 2 minuty;

·       zmywarka - wstaw słoiki do zmywarki i włącz program 75°C, nie używaj do tego żadnych środków myjących.

Opcjonalnie słoiki możesz przetrzeć także spirytusem.

Następnie wypełnij słoje wybraną zawartością i szczelnie zakręć. Umieść je w garnku z ciepłą wodą, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 30 minut. Jest to tak zwany proces pasteryzacji, który pozwoli przetworom zachować świeżość przez możliwie najdłuższy czas.

Specjały możesz również zakonserwować dzięki dodatkowi cukru, soli lub octu - w zależności od tego, czy są one słodkie, czy wytrawne.

W jakiej temperaturze przechowywać przetwory?

Po udanej pasteryzacji należy przede wszystkim pozwolić naszym słoikom ostygnąć.

Następnie powinniśmy pozostawić je w miejscu:

·       suchym,

·       przewiewnym,

·       chłodnym,

·       bez dostępu słońca.

Jeśli przestrzeń w Twojej piwnicy jest ograniczona, najchłodniejsze miejsca zachowaj dla przetworów wytrawnych (marynat, nalewek, kiszonek). Należy przechowywać je w temperaturze maksymalnie 8°C.

Z kolei dżemy, konfitury i inne specjały z cukrem odnajdą się także w odrobinę wyższych temperaturach. Nadal jednak nie powinny one przekraczać 20°C.

Jak przechowywać przetwory bez piwnicy?

Jeśli nie mamy piwnicy, przetwory możemy przechowywać oczywiście również w zwykłej kuchennej szafce lub suchej spiżarni. Należy jednak pamiętać, by spełniały one wspomniane wyżej warunki dotyczące suchości i zaciemnienia (narażone na światło słoneczne - tracą swoje kolory i właściwości odżywcze). Ze względu na to najlepiej sprawdzą się między innymi szafki zlokalizowane pod oknem.

Warto również dodać, że w szafkach, w których przechowujemy słoiki z przetworami, nie powinno być żadnych innych produktów.

Przetwory domowe - jak długo przechowywać?

Słoiki z przetworami co do zasady można przechowywać maksymalnie przez rok - najlepiej do okresu wiosenno-letniego, gdy zaczynają się nowe zbiory!

Nie należy trzymać ich zbyt długo, ponieważ stracą wszystkie swoje najważniejsze walory: zarówno pod względem smaku, wyglądu, jak i wartości odżywczych.

W niektórych z nich (głównie owocowych i z buraków) łatwiej dochodzi także do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii beztlenowych!

Jedzenie w słoikach - ile może stać? Rutynowe przeglądy

Aby zapobiec psuciu się przetworów, przeprowadzaj rutynowe przeglądy, podczas których upewnisz się, że wszystkie słoiki pozostają hermetycznie zamknięte (denka są wklęsłe, gumki weków trzymają się wieczka).

Obserwuj także, czy na powierzchni specjałów nie pojawiają się ślady pleśni. Jeśli tak jest - słoje należy bezwzględnie wyrzucić. Nawet po usunięciu warstwy nalotu, produkt nadal będzie niezdatny do spożycia. Toksyczne substancje, które dotarły już do jego środka, są niewidoczne dla ludzkiego oka!

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz