Jak zakorkować wino bez korkownicy domowym sposobem?

Autor      10/10/2022 00:00:00
Jak zakorkować wino bez korkownicy domowym sposobem?

Sezon jesienny i winorośle obfitujące w owoce sprawiają, że wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie jak zakorkować wino. Oczywiście sprawdzonym sposobem jest dedykowana korkownica. Jeśli jednak nie masz tego sprzętu pod ręką, bądź nie chcesz inwestować w to dodatkowych środków, warto wiedzieć, jak zakorkować butelkę z winem bez korkownicy. Owszem jest to możliwe, jednak jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, by zakończyło się to sukcesem. Przede wszystkim należy skupić się na odpowiednim korku. Właściwy wybór, to pierwszy krok i jedna z odpowiedzi na pytanie jak korkować wino. A zatem na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jakie najlepiej wybrać? Jak krok po kroku zakorkować wino bez korkownicy? Zapraszamy do lektury!

Korkowanie wina w domu — na co trzeba zwrócić uwagę?

Zanim zastanowisz się jak zakorkować butelkę bez korkownicy, warto zwrócić uwagę na to jak ważne są korki do wina. Wyróżniamy dwa główne rodzaje:

  • naturalne — wymagają odpowiedniego przygotowania przed użyciem, sprawdzają się do win, które spożyjesz szybko. Nie sprawdzą się do długiego leżakowania.
  • syntetyczne — nie wymagają przygotowanie, jednak warto je wcześniej zdezynfekować. Świetne do win młodych, a po upływie dwóch lat wskazana jest ich wymiana na nowe. Nie są biodegradowalne, ale można je recyklingować. 

Sprawdź, który wariant lepiej sprawdzi się u Ciebie i przejdźmy dalej do korkowania wina!

Jak zakorkować wino bez korkownicy — instrukcja krok po kroku

Wiesz już jak dobrać korek, teraz zatem czas zabrać się do pracy! Jak korkować butelki z winem krok po kroku?

  1. przygotowanie butelki — bardzo ważny krok, by cały proces zakończył się sukcesem. Niezależnie czy są to butelki szklane 750ml, czy o innych pojemnościach, umyj je płynem do naczyń dedykowaną szczotką i dokładne wypłucz.
  2. wlewanie trunku — zanim zastanowisz się jak zakorkować butelkę wina, upewnij się, że odpowiednio je napełniasz. Koniecznie trzeba zadbać o to, by trunek został jak najmniej napowietrzony. Świetnie sprawdzi się tutaj wężyk oraz lejek. Pamiętaj, by pozostawić 4-5 cm wolnej przestrzeni poniżej szyjki butelki.
  3. korkowanie — jeśli chcesz zakorkować wino bez korkownicy, możesz umieścić korek w szyjce ręcznie. Wystarczy zanurzyć korek na kilka minut w gorącej wodzie lub ułożyć pod przykryciem nad wrzątkiem. Dzięki temu zadbasz o dokładną ich sterylizację oraz lepszą plastyczność, co sprawi, że ten proces będzie dużo łatwiejszy.

Praktyczne wskazówki jak ręcznie korkować wino

Jeśli jednak ten proces nie idzie po Twojej myśli, wypróbuj dwie wskazówki na to jak skutecznie zakorkować butelkę z winem:

  • owiń butelkę w ręcznik, włóż korek od szyjki i przyciśnij do ściany. Ręcznik uchroni Cię przed ewentualnym skaleczeniem. Jeśli chcesz uniknąć zabrudzenia ściany, czynność tą możesz wykonać w wannie.
  • zetnij dół korka w stożek i spróbuj delikatnie wbić go młotkiem lub dłonią. Przy większej liczbie butelek może się to okazać bolesne.

Jeśli proces korkowania zakończył się sukcesem, zwróć uwagę na to, by pozostawić butelki w pozycji pionowej przynajmniej jedną dobę. Dzięki temu korek dopasuje do jej wnętrza. Po tym czasie ułóż butelki poziomo, żeby korek nie uległ wysuszeniu. Wino obmywa go, dzięki czemu pozostaje nawilżony, co z kolei umożliwia właściwą wymianę gazową między wnętrzem butelki a otoczeniem. Takie ułożenie umożliwia też sprawdzenie, czy korek nie przecieka. Jeśli tak się dzieje, konieczna będzie wymiana na nowy.

Zabierasz się za butelkowanie swoich trunków? Nasza hurtownia butelek szklanych to miejsce, w którym znajdziesz opakowania szklane w wielu różnych kształtach i pojemnościach. Sprawdź nasze propozycje na:

Wybierz swoje butelki i przekonaj się, że odpowiedź na pytanie jak zakorkować wino to bułka z masłem.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz