Konfitura żurawinowa - przepis, zastosowanie

Autor      09/02/2022 10:36:43
Konfitura żurawinowa - przepis, zastosowanie

Lato to czas sprzyjający przygotowywaniu przetworów na zimę. Konfitura żurawinowa to domowy przysmak, którego z pewnością nie może zabraknąć w Twojej spiżarni. Szeroka gama zastosowań oraz mnóstwo zdrowotnych właściwości sprawia, że warto zrobić sobie spore zapasy. Te zaprawy goszczą w wielu domach już od wielu lat i stanowią element lokalnych, rodzinnych tradycji. Dzięki naszemu wpisowi konfitura żurawinowa nie będzie miała przed Tobą tajemnic, bo poznasz sprawdzony przepis i jej zastosowanie. Chcesz spróbować przygotować ją samodzielnie? Przekonaj się, że jest to prostsze, niż myślisz!

Jakie właściwości ma żurawina?

Żurawina to owoc, który ma szereg wartościowych właściwości i spory potencjał leczniczy. To bogate źródło witaminy C, B1, B2, E, A, oraz minerałów takich jak magnez, fosfor, potas, czy żelazo. Wspomaga procesy medyczne przy różnych dolegliwościach, a jej smak upiększa i uatrakcyjnia nudne posiłki. Jakie właściwości ma żurawina? Jest to owoc, który:

  • działa moczopędnie, a na nerki i pęcherz działa przeciwzapalnie oraz hamuje powstawanie złogów wapniowych. Jest polecana jako profilaktyka w infekcjach dróg moczowych,
  • ma udowodnione właściwości antyoksydacyjne i ogranicza rozwój komórek nowotworowych,
  • jest polecany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, m.in. przy bólu gardła,
  • odkaża jamę ustną i gardło.

Żurawina ma korzystne właściwości, które wspomagają leczenie wielu chorób. Odpowiednia dieta i sposób odżywiania ma zbawienne efekty dla organizmu, a ten owoc powinny jeść osoby, które cierpią na:

  • infekcje, przeziębienia, czy grypę,
  • choroby układu moczowego,
  • wrzody żołądka,
  • kamicę nerkową,
  • cukrzycę.

Konfitura żurawinowa to jeden z najłatwiejszych sposobów, by zintensyfikować spożywanie tego owocu, więc z przyjemnością poniżej przedstawiamy przepis na zaprawy.

Konfitura żurawinowa — sprawdzony przepis na domowe przetwory

Surowa żurawina jest dość kwaśna, więc mimo szeregu korzystnych właściwości odżywczych trudno jest jeść ją w takiej formie. Dobrym sposobem jest np. zimowy napar z miodem, cytryną, imbirem i żurawiną. Jest także mnóstwo innych sposobów na jej konsumpcję, dzięki przetworzonym formom. Jak można jeść żurawinę? Na rynku dostępne są następujące opcje:

  • soki,
  • syropy,
  • suszone owoce,
  • dżemy i konfitury.

Żurawina w słoiku to świetna opcja, by łatwo wprowadzić do swojej diety ten owoc. Sprawdzi się zarówno do dań wytrawnych, jak i do słodkich przekąsek, dzięki czemu nawet bardziej sceptyczni członkowie rodziny docenią ten smak. Chcesz, by konfitura żurawinowa zagościła w Twoim domu i ciekawi Cię jej zastosowanie, to poniżej przedstawiamy sprawdzony przepis.

Co będzie potrzebne?

Co będzie Ci potrzebne, by zrobić konfiturę żurawinową? By zrobić 2 słoiki przetworu, przygotuj:

Warto postawić na szklane słoiki, bo to ekologiczny sposób na przygotowanie zapraw, który możesz używać wiele lat. Zamiast wyrzucać, możesz je umyć i przechować na następny rok, albo używać na co dzień do deserów lub wielu innych zastosowań, Odwiedź sklep ze słoikami i sprawdź, jak wiele jest rodzajów i rozmiarów tych szklanych, wielorazowych opakowań. Słoiki gotowe? Wracamy do konfitury żurawinowej!

Konfitura żurawinowa krok po kroku

Przepis na konfiturę żurawinową jest stosunkowo prosty i nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, by ją przygotować. Wystarczy jeden palnik, tarka i wszystkie składniki. A zatem jak zrobić żurawinę w słoiku?

  1. Jabłko obierz i zetrzyj.
  2. Zetrzyj skórkę z cytryny i wyciśnij sok.
  3. Żurawinę umyj i wymieszaj z sokiem, skórką z cytryny i cukrem.
  4. W rondelku umieść połowę owoców, starte jabłko, wodę i zagotuj.
  5. Na małym ogniu gotuj przez ok. 15 minut, by część wody odparowała.
  6. Dodaj resztę owoców i gotuj ok. 30 minut, aż całość zgęstnieje.
  7. Umieść konfiturę żurawinową w wygotowanych słoikach, zakręć i odwróć do góry dnem.

Jeśli chcesz, by przygotowane przetwory wytrzymały dłużej, możesz poddać je procesowi pasteryzacji.

Konfitura żurawinowa zastosowanie

Konfitura żurawinowa ma szerokie zastosowanie w gastronomii. Nie tylko dzięki zaletom leczniczym, lecz przede wszystkim za sprawą niepodrabianych walorów smakowych. Konfitura żurawinowa jest powszechnie używana do mięs, szczególnie dobrze sprawdza się do wszelkiego rodzaju pieczeni wołowych czy wieprzowych, kaczki  oraz gęsi czy gulaszy. To także znakomity dodatek do pasztetów oraz wędlin. Nie można także zapomnieć o zastosowaniu konfitury żurawinowej w połączeniu z serami. Czymże byłby oscypek z grilla bez tego słodkiego dodatku? Popularnym połączeniem jest także camembert z żurawiną. Konfitura żurawinowa to dodatek, który sprawdza się także do zimowej herbaty, kaszy manny, czy do deserów.

Właściwości żurawiny sprawiają, że warto stawiać na ten dodatek w swojej kuchni. Wierzymy, że nasz przepis na konfiturę żurawinową sprawi, że jej zastosowanie w Twojej kuchni będzie codziennością.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz